АТА-АНАЛАРҒА КЕҢЕС: БАЛАЛАРҒА ЕМТИХАНҒА ДАЙЫНДАЛУҒА ҚАЛАЙ КӨМЕКТЕСУГЕ БОЛАДЫ

1. Балаңыздың емтиханда қанша ұпай алатынына алаңдамаңыз, емтиханнан кейін баланы сынамаңыз. Балаңызға ұпай саны оның қабілеттерінің тамаша өлшемі емес деген идеяны сіңіріңіз.

2. Емтихандар қарсаңында баланың алаңдаушылығын арттырмаңыз - бұл тест нәтижесіне кері әсер етуі мүмкін. Ата-ананың толқуы әрқашан балаға беріледі, ал егер ересектер шешуші сәтте өз эмоцияларын жеңе алса, онда бала жас ерекшеліктеріне байланысты эмоционалды түрде «бұзылуы» мүмкін.

3. Балаларды мадақтау, олардың жақсы істеп жатқанын мадақтау.

4. Өзіне деген сенімділігін арттырыңыз, өйткені бала сәтсіздікке ұшыраудан қорыққан сайын қателесу ықтималдығы артады.

5. Баланың әл-ауқатын қадағалаңыз, сізден басқа ешкім дер кезінде байқай алмайды және баланың шамадан тыс жұмыс істеуге байланысты жағдайының нашарлауына жол бермейді.

6. Баланың дайындық режимін бақылаңыз, шамадан тыс жүктемелерден аулақ болыңыз, оған сабақты демалыспен алмастыру керектігін түсіндіріңіз.

7. Үйде сабақ өткізуге ыңғайлы орынмен қамтамасыз ету, үйде ешкімнің кедергі жасамауын қадағалау.

8. Баланың тамақтануына назар аударыңыз: қарқынды психикалық стресс кезінде оған құнарлы және әртүрлі тағам және дәрумендердің теңгерімді кешені қажет. Өнімдер: балық, сүзбе, жаңғақтар, кептірілген өрік және т.б. миды ынталандыру.

9. Балаларға күннің тақырыптарын бөлуге көмектесіңіз.

10. Балаңызды емтиханға дайындалу әдістемесімен таныстырыңыз. Барлық фактілік материалды жаттап алудың мағынасы жоқ, негізгі тұстарды қарап, материалдың мағынасы мен логикасын ұстану жеткілікті. Зерттелетін материалды жоспарға сәйкес орналастыра отырып, қысқаша схемалық үзінділер мен кестелер жасау өте тиімді. Егер ол қалай екенін білмесе, оны іс жүзінде қалай орындағанын көрсетіңіз. Негізгі формулалар мен анықтамаларды қағаз парақтарына жазып алып, үстелдің үстіне, кереуеттің үстіне, асханаға және т.б.

11. Алдын ала тест тапсырмалары бойынша оқыту кезінде балаңызды уақытында бағдарлауға және оны тарата білуге ​​үйретіңіз. Сонда бала бүкіл сынақ бойы зейінін шоғырландыру мүмкіндігіне ие болады, бұл оған жан тыныштығын береді және шамадан тыс алаңдаушылықты жеңілдетеді. Егер бала сағат тақпаса, оған емтиханға сағатты беруді ұмытпаңыз.

12. Емтихан қарсаңында баланың жақсы демалуын қамтамасыз етіңіз, ол демалуы және жеткілікті ұйықтауы керек.

13. Емтихан кезінде балаларға мыналарға назар аударуға кеңес беріңіз:

оның құрамында қандай тапсырмалар бар екенін көру үшін барлық сынақты көзбен өткізіңіз, бұл жұмысқа дайындалуға көмектеседі;

• сұрақты соңына дейін мұқият оқып, оның мағынасын түсіну (тестілеу кезіндегі әдеттегі қате – оны соңына дейін оқымай-ақ, бірінші сөздер бойынша олар жауапты қабылдап, оны енгізуге асығады);

егер сіз сұрақтың жауабын білмесеңіз немесе сенімді болмасаңыз, оны өткізіп жіберіңіз және кейінірек қайта оралуыңыз үшін белгілеңіз;

• егер сіз берілген уақыт ішінде сұраққа жауап бере алмасаңыз, интуицияңызға сүйеніп, ең ықтимал нұсқаны көрсеткеніңіз жөн.

Есіңізде болсын: ең бастысы - баланың күйзелісі мен алаңдаушылығын азайту және сабаққа қолайлы жағдай жасау.

Жаңартылған күні: 16.04.2022 10:40
Құрылған күні: 16.04.2022 10:40